Databáze znalostí

V rámci projektu dojde k vytvoření databáze znalostí, jež bude vycházet ze zkušeností, které získáme, a bude obsahovat také příběhy účastníků projektu. Tyto informace bude po celou dobu realizace projektu shromažďovat a na tomto místě průběžně zveřejňovat expert, který z nich na závěr projektu sestaví závěrečnou publikaci.

Boj s diskriminací: Případ Marie Čauševič

Obvinit zaměstnavatele z diskriminace se zdá být snadné, neboť důkazní břemeno je otočeno. Místo pracovníka jako žalobce tíží žalovaného, tedy zaměstnavatele. Zjednodušeně lze konstatovat, že žalobce nemusí prokázat, že jste byl diskriminován, nýbrž naopak zaměstnavatel musí prokázat, že žalobce diskriminován nebyl. Skutečnost je však taková, že ani za těchto podmínek to nemají oběti diskriminace snadné, čehož příkladem je jen malé množství vyhraných soudních sporů tohoto druhu.

Přestože ale v Česku již od roku 2009 platí antidiskriminační zákon, jsou známé pouze tři případy, kdy se ženy obrátily na soud kvůli diskriminaci v zaměstnání právě proto, že jsou ženy.

O tom, že o výběru kandidáta nerozhodují pouze jeho profesní kvality, by mohla vyprávět i ekonomická ředitelka Marie Čaušević.

V roce 2006 se Marie Čaušević obrátila na soud, protože se domnívala, že ji její tehdejší zaměstnavatel, Pražská teplárenská, vědomě diskriminoval, když na místo ekonomického ředitele přijal muže, bez ohledu na to, že konkurz vyhrála ona.

Daňová poradkyně se tehdy přihlásila do konkursu na ekonomického ředitele. V konkurzu uspěla, jako vítěze ji doporučila i poradenská firma. Představenstvo společnosti ji ale odmítlo do funkce zvolit. Firma vyhlásila nový konkurs a Čauševič už neoslovila. V druhém kole pak uspěl muž. Podle Čauševič s daleko menšími zkušenostmi než má ona.

Následovaly letité soudní tahanice, na jejichž konci stálo vítězství Pražské teplárenské a následně i výpověď z práce. Pod nálepkou "z organizačních důvodů" bylo Čaušević vysvětleno, že její rady zaměstnavatel už nebude potřebovat. Čaušević proto na teplárenskou podala další žalobu, která v současné době leží u Ústavního soudu.

Čaušević je přesvědčena, že jedním z hlavních problémů u podobných případů jsou vysoké finanční náklady a jejich nevratnost. Ona sama říká, že letité soudní tahanice ji stály již statisíce korun, přičemž většinu výdajů si hradila z vlastní kapsy. "Naštěstí  ještě nepřesáhly půl milionu korun," řekla Čaušević.

Podle Jany Smiggels Kavkové z Fóra 50 % je dobrou cestou k vyššímu zastoupení žen ve vedení firem zavedení kvót, tedy povinnosti zaměstnávat na manažerských pozicích určité procento žen. Firmy se pak budou muset snažit oslovovat a získávat odbornice.

"V dnešní době se ve firmách totiž přihlíží především na formální kontakty, přičemž kvality jednotlivých kandidátů jsou často upozaděny," upozornila Kavková a zároveň připomněla, že podobné kvóty již několik let úspěšně fungují například v Norsku, bez toho by se naplnily počáteční obavy.

Také Marie Čaušević si myslí, že kvóty jsou jediným způsobem, který ženám zajistí rovné podmínky na trhu práce. "Myslím se, že jiná cesta než kvóty neexistuje."

Případ paní Čaušević ukazuje, jak obtížné je domoci se práva i v případě, že máte dobré vzdělání, slušné postavení a finanční rezervy. Skutečností však je, že teprve čekáme na průlomový případ, jako tomu bylo v případě diskriminace z rasových a etnických důvodů. V případě, že jste diskriminován/a z důvodu pohlaví, doporučujeme spolupráci s některou z neziskových organizací, jež se těmito případy zabývá, jako je Gender Studies o.p.s. či Liga lidských práv, jež vám mohou nabídnout i bezplatnou právní pomoc.


Zdroje:


Aktuálně.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=654716

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=763387


Měšec.cz

http://www.mesec.cz/clanky/obvinit-z-diskriminace-je-snadne-ale-maloktery-uspeje/ 

Na výpis novinek
Novinky na email:

zaregistrujte svůj e-mail a dostávejte
od nás aktuality přímo na mail